Yeni Doğan İşitme Birimi
  Tarih: 25 Kasım 2015 Çarşamba   İhaleler    Ulaşım Krokisi    
Foto Galeri Video Galeri Foto Galeri Video Galeri
Yeni Doğan İşitme Birimi

YENİDOĞAN İŞİTME TARAMASI BİRİMİ

1-AMACIMIZ:

Türkiye de ileri derecede kalıcı işitme kaybı ile doğan bebek oranı binde 1-3 tür Bu oran Türkiye'de her gün 7 bebek işitme kayıplı doğuyor demektir Zübeyde Hanım Doğumevi İşitme Taraması Birimi olarak amacımız; doğumsal ileri ve çok ileri derecede işitme kaybı ile doğan bebeklerin mümkün olduğunca erken, maliyeti düşük ve güvenilir bir şekilde işitme kaybı tanısının konulmasına çalışmak ve bebeği bir üst basamağa sevk etmektir.Tanı ve sonraki süreç 3 E kuralı ile ifade edilir (erken teşhis ve tedavi, erken cihazlanma ve erken eğitim )Bu süreci tamamlayan bebekler duyabilir ve yaşıtları gibi konuşabilir normal okullarda eğitim alabilir

.6 aydan sonra işitme yolları gelişimini tamamladığından fark edilip tedavi edilse bile geç kalınmış olur. Bu durumda çocuk duyabilse de çoğunlukla konuşamaz.

- Zübeyde Hanım Doğumevinde doğan tüm bebeklere yaptigimiz işitme tarama testleri(OAE-ABR) ile doğuştan işitme kayıplı bebekler belirlenmekte kesin tanı ve tedavi için bir üst basamağa sevk edilmektedir.

Sağlık bakanlığı bu kapsamda işitme ve konuşma engelli bireyler yerine, cihaz kullanarak normal okullarda eğitim alan toplumda normal sosyal hayatini idame ettirebilen sağlıklı bireyler hedeflemektedir.

2011 yılında 210 bebeğe ABR testi yapılmış bunlardan 125 i işitme kaybı şüphesiyle incelenmek üzere bir üst basamak olan Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi ve Uludağ Üniversitesi Odyoloji Ana Bilim Dalına sevk edilmiştir. Bunlardan 52 si tek kulak,62 si çift kulak sevkidir.

28 bebek, kulak önünde polip sebebiyle Uludağ Üniversitesi Odyoloji Ana Bilim Dalına sevk edilmiştir.

Birimin ortalama yıllık performansı % 97 dır.

2-EKİBİMİZ:

Dr. Yeşim UYSAL

Hemş. Ody. Zeynep Atay BUBUŞ

Ody. Meltem ÇELEBİ

Sekreter Lütfiye HACILAR
4-RİSKLİ BEBEKLER

Yakin aile bireylerinde konjenital(doğumsal)işitme kaybının olması,Hamilelikte geçirilen viral veya nonbakterial enfeksiyonlar(kızamıkçık,cytomegalovirüs,herpeszoster toxoplazmosis sifiliz vbBebeğin kafasının veya yüzünün konjenital anomalileri(kafanın büyük olması, aurikula yokluğu, yarik damak ve dudak vb)Doğum ağırlığının 2000 gr altında olmasıBilüribin seviyesinin toksik seviyeye ulaşmasıKan uyuşmazlığıAkraba evliliği

Doğumdan sonraki ilk dakikada 0-4 veya 5.dakikada 0-6'lik apgar skoruKulak önünde polip(tag veya pit)

Tüm riskli bebeklere hem OAE hem ABR testleri uygulanmaktadır.

5- BİRİM KALİTE HEDEFLERİMİZ

ıso 9001 "Kalite Standartları" gereklerine uygun hizmet üretmenin sürekliliğini sağlamak,Hizmeti hasta ihtiyaç ve beklentilerinin üzerinde zamanında ve eksiksiz olarak ailelere sunmak,Aileleri; işitme kaybında erken teşhisin önemi, risk faktörleri rehabilitasyon vb konularda eğitmek,

6-AİLELERE ;

Aileler tarafından geleneksel olarak erken teşhise yönelik testler hayati önem taşımadığı düşünülerek ihmal edilmektedir, bu vb. sebeplerle işitme-konuşma engeli 2,5-4 yasında fark edilmektedir. Bu sürenin asgari 6 aya düşürülmesi gerekmektedir. Böylece hem toplumdaki işitme konuşma engelli sayısı azaltılmış ve kişilerin yaşam kalitesi yükseltilmiş olacaktır.

Sizde kendi çocuğunuzun geleceği için işitme testinizin takibini yapınız.

Hafta sonu ve resmi tatillerde doğan ve hafta içi testi geçemeyen bebekler 15. günde hafta içi 09:00-11:00 ve 13:00–16:00 saatleri arası işitme taraması ünitemize başvurabilirler.

Bilgi: